english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

ZÁSNUBY VE SNU - opera

Vážené dámy, vážení pánové!


Dovolte mi, abych Vás spolu s hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského Markem Šedivým pozval na výjimečnou premiéru. Ve čtvrtek 17. února 2022 uvedeme v našem Divadle Antonína Dvořáka vůbec poprvé operu Hanse Krásy (1899–1944) ZÁSNUBY VE SNU.

Jedná se teprve o třetí uvedení této pozoruhodné opery na českém jevišti. Světové premiéry s velmi příznivým ohlasem publika se dočkala 18. května 1933 v Novém německém divadle (dnes Státní opera Praha). Reprízu vysílal živě 9. června 1933 Československý rozhlas a autor byl za tuto operu oceněn státní cenou. Vzhledem k dalšímu politickému vývoji v Evropě se ovšem skladatel židovského původu i jeho dílo stali nežádoucími. Hans Krása zahynul v roce 1944 v Osvětimi.

Partitura opery byla dlouhou dobu považována za ztracenou. Na začátku 90. let minulého století ji objevil izraelský dirigent Israel Yinon a ve Státní opeře Praha nastudoval v roce 1994 její novodobou premiéru. Šlo o mimořádně úspěšný návrat a velkou kulturní i politickou událost i v mezinárodním měřítku. Opera se s úspěchem představila také v Německu nebo v Kennedyho centru ve Washigtonu.    

Námětem libreta je novela Fjodora Michajloviče Dostojevského (1821–1881) Strýčkův sen. Příjezd starého knížete do provinčního maloměsta Mordasova dá do pohybu řadu událostí, mnohdy groteskních. Skladatel vypráví a glosuje příběh svou dynamickou, melodicky i rytmicky bohatou hudbou. Hudební svět této opery je bravurní hudební koláží, která originálně zpracovává hudební podněty prvních tří dekád 20. století. Princip koláže se stal i východiskem pro výtvarnou podobu naší inscenace. Vše se navíc děje pod neustálým dohledem samotného Dostojevského. Operu uvádíme v německém originále s českými a anglickými titulky.

Dílem Hanse Krásy otevírá v sezóně 2021/2022 operní soubor Národního divadla moravskoslezského novou dramaturgickou řadu s názvem Opery terezínských skladatelů. Představí v ní práce tří pozoruhodných skladatelů, kteří byli nedílnou součástí meziválečné československé hudební scény a do jejichž životů zasáhla krutě druhá světová válka – vzhledem ke svému židovskému původu byli kromě Krásy deportováni do Terezína a poté zahynuli v Osvětimi také Pavel Haas a Viktor Ullmann.

Do našeho projektu vstoupila jako koproducent Opera Národního divadla v Praze. Díky tomu zazní letos v listopadu naše inscenace Zásnub ve snu opět ve Státní opeře Praha jako součást cyklu Musica non grata. Projekt ND Praha podporuje také Velvyslanectví Spolkové republiky Německo.

 

Pevně věřím, že setkání s operou Hanse Krásy Zásnuby ve snu bude pro vás jedinečným, možná nečekaným, ale silným uměleckým zážitkem. Tolik krásné hudby!

 

S úctou Jiří Nekvasil,
ředitel Národního divadla moravskoslezského
HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení