english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

STERNENHOCH - opera

Ve spolupráci s renomovaným divadelním festivalem DREAM FACTORY OSTRAVA 2019 se podařilo zajistit pro jediný večer vystoupení Opery Národního divadla v Praze.

Dne 3. června v 19.00 hodin zazní v Divadle Jiřího Myrona opera Ivana Achera Sternenhoch.

Dílo s libretem podle groteskního romaneta Utrpení knížete Sternenhocha od Ladislava Klímy doslova pobláznilo Prahu a stalo se operním hitem roku 2018. Vzácně se tu shodlo publikum všech věkových skupin od mladých po zralé a notovalo si s operními a divadelními kritiky. Opera je zpívaná v esperantu (s anglickými a českými titulky) a v hlavní roli se představí Sergej Kostov. Neotřelé a originální jsou také scéna Marka Cpina nebo kostýmy Evy Jiřikovské. Hudebního nastudování se zhostil Petr Kofroň. Režii měl Michal Dočekal.
Praha touto událostí žila: Kdo v Národním Sternenhocha neviděl, jako by nebyl. Odborná kritika se pak jednoznačně shodla a opera se stala Inscenací roku 2018 v anketě Divadelních novin. Zájem publika neutuchá – vyprodána jsou většinou i představení na začátku příští sezóny. Národní divadlo je s inscenací zváno na prestižní festivaly.

Ivan Acher (1973) je současný mladý skladatel širokého záběru; mnozí z Vás si jistě vybaví například sugestivní hudbu k seriálu České televize Redl. Na kontě má na 150 hudebních děl, komponoval také pro Divadlo Petra Bezruče, v němž diváci uslyší jeho scénickou hudbu mj. v inscenaci Maryša nebo v novinkách Heda Gablerová: Teorie dospělosti a Mistr a Markétka. Sternenhoch je jeho první operou.
 

S ředitelem Dream Factory Ostrava (a manažerem Divadla Petra Bezruče) Tomášem Suchánkem jsme se shodli, že tuto operu do Ostravy rozhodně přivézt chceme. Věříme, že se bude líbit i Vám a že Vás pobaví.
 

Těšíme se na Vás!
Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského 


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení