english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

opera Benjamina Brittena ZNEUCTĚNÍ LUKRÉCIE premiéra

Vážené dámy, vážení pánové,

 

dovolte nám, abychom Vás pozvali spolu s hudebním ředitelem opery Jakubem Kleckerem na první ostravské uvedení opery Benjamina Brittena ZNEUCTĚNÍ LUKRÉCIE (The Rape of Lucretia).

 

V dlouhodobé dramaturgické řadě souboru opery – Operní hity 20. století – kterou jsme zahájili v roce 2011 úspěšným nastudováním opery Paula Hindemitha Cardillac, Vám tentokrát představíme dílo jednoho z největších britských hudebních skladatelů a jedné ze zásadních osobností hudby 20. století – Benjamina Brittena. Brittenovy opery i instrumentální hudba jsou nedílnou součástí světového operního i orchestrálního repertoáru a nastudováním této opery částečně splácíme dluh, který stále česká operní dramaturgie vůči tomuto mimořádnému skladateli má.

 

Zneuctění Lukrécie (The Rape of Lucretia), op. 37, je Brittenovou tragicko-lyrickou operou, s komorním orchestrálním a sólistickým obsazením. Opera byla napsána na libreto Ronalda Duncana podle francouzské hry Andrého Obeyho Le Viol de Lucrèce a svou světovou premiéru měla v roce 1946.

Námětem této dvouaktové opery se stal antický příběh odehrávající se 500 let před naším letopočtem, který byl poprvé zachycen v Liviových dějinách. Příběh Lukrécie, manželky římského generála Tarquinia Collanttina, která byla znásilněna synem posledního etruského vladaře Sextem Tarquiniem a po tomto činu spáchala sebevraždu. Tento hrůzný čin a jeho následky se staly legendou spjatou se zakládáním římského státu (510 př. n. l.) a vyhnáním posledního etruského vládce z Říma.

 

Tento námět se dočkal mnoha uměleckých zpracování. Například William Shakespeare napsal v roce 1594 stejnojmennou epickou báseň. Po staletí od renesance byl rovněž námět inspirací pro řádu význačných malířů, jako byl například Sandro Botticelli, Tizian, Rembrandt van Rijn, Albrecht Dürer a mnoho dalších.

 

My teď máme možnost se s ním setkat v Ostravě na scéně Divadla Antonína Dvořáka v pozoruhodném a podmanivém operním zpracování Benjamina Brittena!

 

Nenechte si ujít alespoň jedno ze 7 plánovaných představení!

 

 

Benjamin Britten (1913–1976)

Zneuctění Lukrécie

(The Rape of Lucretia)

Když tvrdě spí vše nevinné a milé, vražda a chtíč se mají k dílu čile

 

Dvouaktová komorní opera z roku 1946

Libreto Ronald Duncan (1937–2012) podle hry Andrého Obeyho Le Viol de Lucrèce

 

HUDEBNÍ NASTUDOVÁNÍ     ONDŘEJ VRABEC

DIRIGENT     ADAM SEDLICKÝ / ONDŘEJ VRABEC

REŽIE     JIŘÍ NEKVASIL

SCÉNA     JAKUB KOPECKÝ

KOSTÝMY     SIMONA RYBÁKOVÁ

POHYBOVÁ SPOLUPRÁCE     JANA TOMSOVÁ

DRAMATURGIE     EVA MIKULÁŠKOVÁ

ČESKÝ PŘEKLAD     IVONA CINDLEROVÁ

 

Premiéra 16. února 2017 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka

První repríza 18. února 2017 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka


Opera je nastudována v anglickém originále s českými titulky.


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení