english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

LOUSKÁČEK - balet

Vážené dámy, vážení pánové!
Spolu se šéfkou baletu Národního divadla moravskoslezského Lenkou Dřímalovou zveme na novou premiéru jednoho z nejkrásnějších baletů světa s hudbou Petra Iljiče Čajkovského. Uvedeme poprvé v nové choreografii Youriho Vámose pod názvem LOUSKÁČEK - VÁNOČNÍ KOLEDA.

Ikonický vánoční titul se na jeviště Divadla Antonína Dvořáka vrací posedmé; zároveň je to více než 12 let od poslední inscenace choreografa Williama Fomina (2010). V roce 1921 balet v klasickém pojetí Maria Petipy na ostravské jeviště přivedl poprvé zakladatel baletu NDM Achille Viscusi.

Dne 10. listopadu uvedeme v premiéře (12. listopadu ve druhé premiéře) choreografii Youriho Vámose, který spojil původní námět - pohádku E. T. A. Hoffmanna Louskáček a Myší král  - s Vánoční koledou Charlese Dickense. Díky tomu může rámcově (a srozumitelně) sdělit příběh o napraveném lakomci a podivínovi Scroogeovi (Dickens), a současně mu tento přístup dovoluje ztvárnění základních dějových prvků původní Hoffmannovy pohádky prostřednictvím tance - k velké radosti publika, které miluje klasický balet. Youri Vámos chtěl do naivní snové pohádky vnést nějaký hlubší význam, lidskost a uvěřitelnost. Vybral Dickensovu vánoční povídku a vytvořil choreografii srozumitelnou všem věkovým skupinám diváků od nejmenších po ty nejstarší. Náš balet se tak může stát krásnou (snad i trochu poučnou) rodinnou podívanou v čase zklidnění, rozjímání a obdarovávání.


S úctou Jiří Nekvasil
,
ředitel Národního divadla moravskoslezskéhoHOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení