english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

Příhody lišky Bystroušky premiéra

Vážené dámy, vážení pánové, příznivci Národního divadla moravskoslezského!

Rok české hudby 2024, 100 let od premiéry, 30 let od posledního ostravského uvedení opery. I proto je poslední premiérou sezóny 2023/2024 nesmrtelné dílo jednoho z velikánů české hudby Leoše Janáčka – PŘÍHODY LIŠKY BYSTROUŠKY.

Operní námět, v němž hlavní roli hrají běžně lidskou řečí komunikující a myslící zvířata, byl a stále je výjimečný. Také proto je Bystrouška zapsána zlatým písmem do dějin opery a dodnes je jednou z nejhranějších českých oper jak u nás, tak v zahraničí. Jak jistě víte, předlohou pro libreto byl ilustrovaný novinový seriál Rudolfa Těsnohlídka, který vznikl na základě náhodně objevených karikatur Stanislava Lolka.

Zveme Vás na výjimečnou premiéru 6. nebo 8. června. Naše nová Bystrouška je totiž počinem mimořádným také proto, že ji režijně připravuje světoznámý choreograf a režisér Itzik Galili. Na jevišti mají kromě sólistů a sboru opery NDM nezastupitelnou úlohu nejen balet a Baletní studio NDM, ale také Operní studio NDM pod vedením Lenky Živocké. V roli "mluvící (zpívající) lišky" alternují Lada Bočková a Doubravka Součková. Před 30 lety zpívala lišku Eva Dřízgová Jirušová, aktuálně sólistku naší opery uvidíte v roli Paní Revírníkové. Václava Moryse potkala i po 30 letech stejná role - role Komára...

Nápadité kostýmy jsou dílem Simony Rybákové, scénu navrhl Daniel Dvořák.


Těšíme se na Vás!

JIŘÍ NEKVASIL, ředitel NDM
a MAREK ŠEDIVÝ, hudební ředitel opery NDM a autor hudebního nastudování k nové BystroušcePREMIÉRY NDM DO KONCE SEZÓNY 2023/2024:
OPERA: ● Příhody lišky Bystroušky (6.6.)
ČINOHRA:● Hornické vdovy (18.6.)
MUZI KÁL: ● Kinky Boots (13.6.)


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení