english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

LADY MACBETH MCENSKÉHO ÚJEZDU - opera

Vážené dámy, vážení pánové,

 

dovolte mi, abych Vás pozval spolu s hudebním ředitelem opery Jakubem Kleckerem na premiéru opery Dmitrije Dmitrijeviče Šostakoviče LADY MACBETH MCENSKÉHO ÚJEZDU.

 

Poprvé tak v Ostravě zazní jedno z největších operních děl nejen první poloviny 20. století, ale operní historie vůbec, navíc ve své originální podobě – Lady Macbeth Mcenského újezdu. V roce 1971 byla v našem divadle uvedena druhá verze opery, skladatelem upravená začátkem 60. let minulého století, s názvem Kateřina Izmajlova.

Opera, kterou skladatel začal psát v roce 1932, tedy ve svých 26 letech, je nejen velkým hudebním dramatem (příběhem ženy, která se z vášnivé lásky k milenci stane trojnásobnou vražedkyní a nakonec končí sebevraždou), ale vedle toho také i doslova odpoutaným, všechny smysly atakujícím totálním hudebním divadlem a velkou groteskou o pokrytectví světa, lidí a vztahů mezi nimi a jejich tragických důsledků. Zdaleka se netýká pouze kupeckého prostředí carského Ruska poloviny 19. století, ve kterém se příběh opery, jehož libreto vychází ze stejnojmenné novely N. S. Leskova, odehrává. To vše vychází z geniální, strhující, někdy drásající, mnohdy silně erotické a přitom nepopsatelně opojné, vše pohlcující Šostakovičovy hudby.

Neméně dramaticky až tragicky groteskní je příběh samotného díla v jeho domovské zemi, v tehdejším Sovětském svazu, přičemž tragédie v něm silně převažuje a je skutečná! Návštěva nejmocnějšího muže této země J. V. Stalina na jedné z repríz této opery v lednu 1936 ve Velkém divadle v Moskvě, ze které odešel před koncem silně rozzuřen, byla jednou ze záminek k zahájení nejen výrazných kritických a zničujících útoků na skladatele Dmitrije Šostakoviče, ale i dalekosáhlých kulturních čistek! Opera byla na dlouhá desetiletí ve své zemi zakázána. Dílo přes to všechno žije dál a promlouvá svou silou k návštěvníkům operních divadel na celém světě!

Opravdu operní hit 20. století! Pro některé bude možná největší z těch, které jsme Vám od roku 2011 v této řadě doposud nabídli. Určitě v operních divadlech po celém světě jedno z nejhranějších velkých operních děl 20. století!

 

Děkujeme za finanční dar, který NDM na podporu realizace této inscenace laskavě poskytl pan Michael Trask.

Záštitu nad inscenací převzal honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník.

 

 

Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič (1906–1975)

LADY MACBETH MCENSKÉHO ÚJEZDU

Opera o čtyřech dějstvích a devíti obrazech z roku 1932

 

Libreto Alexandr Preis (1905–1942) a Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič podle stejnojmenné novely Nikolaje Leskova (1831–1895) z roku 1865

 

HUDEBNÍ NASTUDOVÁNÍ     JAKUB KLECKER

DIRIGENT     JAKUB KLECKER / SANDER TEEPEN

REŽIE     JIŘÍ NEKVASIL

SCÉNA     DANIEL DVOŘÁK

KOSTÝMY     MARTA ROSZKOPFOVÁ

POHYBOVÁ SPOLUPRÁCE     JANA TOMSOVÁ

CHOREOGRAFIE     MAREK SVOBODNÍK

SBORMISTR     JURIJ GALATENKO

DRAMATURGIE     EVA MIKULÁŠKOVÁ

ČESKÝ PŘEKLAD     IGOR JELÍNEK

 

Premiéry 8. a 10. března 2018 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

 

Uvádíme v ruském originále s českými a anglickými titulky.

Více v přiložené pozvánce a pod tímto odkazem: http://www.ndm.cz/cz/opera/inscenace/4645-lady-macbeth-mcenskeho-ujezdu/.


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení