english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

premiéra LA CLEMENZA DI TITO opera

 

Vážené dámy, vážení pánové,

 

98. sezóna Národního divadla moravskoslezského začala a dovolte nám, abychom Vás pozvali spolu s hudebním ředitelem opery Jakubem Kleckerem na první premiéru nové inscenace – a zároveň první premiéru souboru opery v této sezóně – na operu Wolfganga Amadea Mozarta LA CLEMENZA DI TITO (Velkorysost Titova).

 

Toto předposlední dílo jednoho z největších hudebních skladatelů světa zazní v Ostravě vůbec poprvé! Opera měla svou světovou premiéru před 225 lety, 6. září 1791 v Praze ve Stavovském divadle a vznikla na objednávku českých stavů u příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem. Inscenací zároveň připomínáme lednové 260. výročí narození skladatele.

La clemenza di Tito se v poslední době vrací stále častěji na repertoár světových divadel; je pozoruhodným dílem, které ač se na jednu stranu navrací k staré formě opera seria, na druhou stranu obsahuje silná místa předznamenávající hudební výraz následujícího 19. století – epochu romantismu.

Hudební nastudování Jakuba Kleckera a režijní koncepce vyhledávaného tandemu SKUTR čili Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského, kteří před dvěma lety v NDM inscenovali Janáčkovy Výlety páně Broučkovy, slibují být zárukou mimořádného hudebně-divadelního zážitku.

 

 

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)

La clemenzadi Tito

 

Už tvůj hněv mě rozpaluje a Řím je v plamenech!

 

Korunovační opera seria o dvou dějstvích z roku 1791 o římském císaři Titovi, jehož se snaží zavraždit dcera bývalého císaře Vitellia

Libreto Caterino Mazzolà (1745–1806)

podle Pietra Metastasia (1698–1782)

 

HUDEBNÍ NASTUDOVÁNÍ     JAKUB KLECKER

DIRIGENT     JAKUB KLECKER / ROBERT KRUŽÍK

REŽIE     SKUTR

SCÉNA     JAKUB KOPECKÝ

KOSTÝMY     SIMONA RYBÁKOVÁ

SBORMISTR     JURIJ GALATENKO

DRAMATURGIE     EVA MIKULÁŠKOVÁ

ČESKÝ PŘEKLAD     MARIE KRONBERGEROVÁ

 

Premiéry 6. a 8. října 2016 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

 

Opera je nastudována v italském originále s českými titulky.


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení