english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

LA TRAVIATA - opera

Vážené dámy, vážení pánové,

 

dovolte mi, abych Vás pozval spolu s hudebním ředitelem opery Jakubem Kleckerem na poslední premiéru souboru opery – Giuseppe Verdi LA TRAVIATA.

 

V historii NDM bude tato opera inscenována již po třinácté. Od roku 1922, kdy se dirigentské taktovky ujal František Kubina v inscenaci Rudolfa Fejfara, uplynulo téměř sto let, během kterých se tento nestárnoucí titul takřka nepřetržitě držel na ostravském jevišti ve více jak čtyřech stovkách představení.

 

Nejhranější opera světa vznikla díky výrazně autobiografickému románu Alexandra Dumase ml., který v něm na pozadí úchvatného světa pařížských večírků poloviny 19. století líčí svou nešťastnou lásku ke slavné a bohatě vydržované kurtizáně – dámě s kaméliemi. Jeho srdcervoucí příběh o skandální aféře mezi „padlou“ ženou a mladým šlechticem se stal okamžitě populárním. Verdiho zaujal svým provokativním společenským tématem v době, kdy udržoval pro okolí neméně kontroverzní nemanželský poměr. Vzniklo strhující hudební zpracování nesoucí název La traviata (Zbloudilá), které po úspěchu Rigoletta a Trubadúra přineslo Verdimu konečný triumf. V historii NDM bude inscenováno již po třinácté.

 

V hlavních rolích vystoupí v hudebním nastudování Roberta Kružíka a režii Bohuslavy Kráčmarové makedonská sopranistka Milena Arsovska a talent ostravské mladé generace Veronika Holbová (Violetta Valéry), dlouholetý sólista opery NDM, italský tenorista Luciano Mastro a Martin Šrejma, sólista pražského Národního divadla (Alfredo Germont). Giorgia Germonta ztvární přední čeští barytonisté Martin Bárta či Jiří Hájek, ale také Svatopluk Sem, který byl za ztvárnění této role vyznamenaný Cenou Thálie 2017. V roli Violettiny konkurentky Flory Bervoix se můžete těšit na ostravskou mezzosopranistku Annu Nitrovou a sólistku Opery Národního divadla v Praze Michaelu Zajmi (Kapustovou).

 

 

Giuseppe Verdi (1813–1901)

LA TRAVIATA

Nejhranější opera světa podle románu Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi

 

Opera o třech dějstvích z roku 1853

Libreto Francesco Maria Piave (1810–1876) podle románu Alexandra Dumase ml. (1824–1895) La dame aux camélias (Dáma s kaméliemi) z roku 1848

 

HUDEBNÍ NASTUDOVÁNÍ     ROBERT KRUŽÍK

DIRIGENT     ROBERT KRUŽÍK / ADAM SEDLICKÝ

REŽIE     BOHUSLAVA KRÁČMAROVÁ

SCÉNA     MICHAL SYROVÝ

KOSTÝMY     ALENA SCHÄFEROVÁ

VIDEOPROJEKCE     OTAKAR MLČOCH

CHOREOGRAFIE     OLGA BORISOVÁ-PRAČIKOVÁ

ASISTENT CHOREOGRAFKY, POHYBOVÁ SPOLUPRÁCE     RODION ZELENKOV

SBORMISTR     ADAM SEDLICKÝ

DRAMATURGIE     EVA MIKULÁŠKOVÁ

ČESKÝ PŘEKLAD     MARIE KRONBERGEROVÁ

 

Premiéry 3. a 5. května 2018 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

 

 

 

 


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení