english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

TANEC NEVDĚČNIC A DIDO A AENEAS - opery

Vážené dámy, vážení pánové!
Dovolte mi, abych Vás spolu s hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského Markem Šedivým pozval na výjimečnou operní premiéru. Pokusím se vám v několika bodech nastínit, proč si určitě zaslouží Vaši ctěnou pozornost!  Dvě barokní jednoaktovky - TANEC NEVDĚČNIC a DIDO A AENEAS - uvedeme poprvé 9. února, resp. o den později; každou v jiném komorním prostoru komplexu Divadla Jiřího Myrona.


1) V repertoáru naší opery jsou barokní díla zatím výjimečnými hosty. My Vám v jednom večeru postupně ve dvou prostorech Divadla Jiřího Myrona nabídneme dvě raně barokní opery zkomponované v průběhu 17. století.
2) Dvě opery! Díla dvou geniálních skladatelů! V první části večera zazní TANEC NEVDĚČNIC Claudia Monteverdiho (1659–1695). Toto dílo bylo uvedeno poprvé v Mantově roku 1608 – opeře jako žánru bylo teprve 10 let. Druhým dílem bude opera anglického skladatele Henryho Purcella (1659 -1695)   DIDO A AENEAS, vznikla před rokem 1688. Obě opery uvede Národní divadlo moravskoslezské poprvé.
4) Dva prostory! Začneme v Divadle „12“ Monteverdiho operou. Po přestávce pak poprvé divadelní produkcí ožije slavnostní sál v Divadle Jiřího Myrona (letos nese jméno po herečce Táni Hodanové). Tam se díky nezvyklému uspořádání hlediště ocitnete doslova uprostřed nádherné hudby.
5) Komorní prostory vybrané pro tento večer Vám umožní být hudbě téměř na dotek. A zároveň uvidíte velké divadlo pohlcující všechny smysly!
6) Obě opery byly inspirovány antickou mytologií. V Monteverdiho opeře se s bohyní Venuší a jejím synem Amorem dostanete na samou hranici podsvětí, do říše boha Plutona. V Purcellově opeře pak budete účastni jímavého příběhu tragické lásky královny Didony a trojského vojevůdce Aenea. Jejich krátké štěstí je zničeno nenávistnou silou zla.
7) Díla byla nastudována v rámci Operní akademie Ostrava, která je společným projektem Fakulty umění Ostravské univerzity a Národního divadla moravskoslezského. Jde o čtvrtou inscenaci projektu. Vedle profesionálního obsazení (které se premiérově představí 9. února) můžete už na druhé premiéře 10. února vidět obsazení složené ze studentů zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity. Studentskému obsazení budou ještě vyhrazeny další dvě reprízy (22. února a 6. března).
8) V obou operách se zároveň představí komorní sbor starších dívek a chlapců z Operního studia NDM, které u nás působí již 29 let pod vedením Lenky Živocké. V komorním orchestru kromě smyčcových nástrojů a cembala uslyšíte pozoruhodný podmanivý zvuk teorby, velké basové loutny. V Tanci nevděčnic spoluúčinkují členky baletního souboru NDM.


Dámy a pánové, toto zdaleka nejsou všechny důvody, proč dva skvosty barokní opery s nádhernou hudbou rozhodně neminout. Užijte si je spolu s námi! Kompletní inscenační tým najdete v přiložené pozvánce. Opery uvádíme v italském a anglickém originále, překlady libret najdete v programu.


Zveme na dramaturgický úvod, kde se dozvíte vše, co k nerušenému zážitku potřebujete! Začne vždy v 18.15 v kavárně Národní dům, první z oper v Divadle „12“ pak zazní od 19.00 a po přestávce se přesunete do slavnostního sálu o dvě patra výše. 

S úctou JIŘÍ NEKVASIL, ředitel


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení