english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

OSUD na ČT Art - opera

Vážené dámy, vážení pánové!


S potěšením Vás zvu ke sledování České televize, která v pondělí 18. května v hlavním vysílacím čase (ve 20.00 hodin) uvede na ČT Art naše nastudování opery Leoše Janáčka OSUD Záznam byl pořízen v září 2019 v Divadle Antonína Dvořáka a Vy nyní máte výjimečnou příležitost vidět televizní přenos díla, které už není na repertoáru našeho divadla.

 

Po hudební stránce je to dílo zralého skladatele, který našel svůj jedinečný originální rukopis, dílo pozoruhodné a výsostně experimentální, výsostně expresionistické! Janáček se uvedení nedočkal. Divadelní premiéru měl Osud až v 50. letech. V Ostravě jsem jako režisér operu připravil spolu s dirigentem Jakubem Kleckerem vůbec poprvé, a to v jubilejní 100. sezóně existence našeho divadla. NDM je druhým operním domem na světě, který ve své historii uvedl všechny Janáčkovy opery.

Leoš Janáček se v opeře doslova osudově vyrovnává s odchodem své jediné dcery Olgy, ale zároveň se tu autobiograficky prolíná setkání s jeho další múzou – Kamilou Urválkovou. Tragický milostný příběh je zasazen do nádherného prostředí lázní Luhačovice, do domácnosti skladatele Živného a v závěru do prostředí konzervatoře. Naše inscenace je jakýmsi vhledem do světa skladatele - hlavní postavy opery. Není přesně dána hranice, co je skutečnost a co je příběh opery, kterou skladatel právě píše, co je vzpomínka a co je hmatatelná přítomnost. Příběh vyvstává z hudby a v hudbě se zase uzavírá.

 

„Ostravské nastudování přesvědčilo o tom, že má smysl uvádět i tuto Janáčkovu čtvrtou operu. Především se podařilo typově výstižně obsadit nejen podstatné role, ale i dlouhou řadu menších epizodních postav. (…) Základní výtvarný znak zvětšené klaviatury na scéně Daniela Dvořáka poskytl režisérovi Jiřímu Nekvasilovi prostor pro inscenaci koncentrovanou na jednoduché, ale výstižné divadelní situace a vztahy. V ostravské inscenaci Osudu se i díky hudebnímu nastudování Jakuba Kleckera podařilo zbavit tuto operu „prokletí“ zmatečné nehratelnosti a prezentovat kompozici z počátku Janáčkova tvůrčího vzmachu jako pozoruhodné a silné dílo…,“ napsala Helena Havlíková v listopadu 2018 (časopis Hudební rozhledy, více recenzí najdete u inscenace zde).

Určitě bych sám vyzdvihl výkon tenoristy Martina Šrejmy v náročné hlavní roli skladatele Živného. Získal za něj Cenu kritiků za mimořádnou interpretaci role na Festivalu Opera 2020 v Praze, kde byla také derniéra. Skvělou partnerkou v roli Míly je mu sopranistka Linda Ballová. Roli Matky Míly ztvárnila Petra Alvarez Šimková. Scénu i postavy skvěle dokreslují kostýmy Simony Rybákové.

 

Mou hlavní snahou jako režiséra televizního záznamu je pak inscenaci dobře a přehledně zdokumentovat, popsat její divadelní strukturu, zorientovat diváka v situacích a hlavně přenést díky skladbě střihů i co nejsilnější emotivní zážitek z operní inscenace na televizní obrazovku. Aby fungovala nejen teď, ale i po letech!   

Dámy a pánové, prožijte v pondělí 18. května večer u obrazovek České televize i Vy jedinečné televizní setkání s tímto pozoruhodným operním dílem Leoše Janáčka.     

 

S úctou    
Jiří Nekvasil, ředitel NDM


 


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení