english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

CARMEN - balet

Vážené dámy, vážení pánové!
Dovolte mi, abych Vás spolu se šéfkou baletu Národního divadla moravskoslezského Lenkou Dřímalovou pozval na premiéru jednoaktového baletu CARMEN. V Divadle Jiřího Myrona nabídneme novinku v choreografii Jiřího Pokorného poprvé 12. a 14. května.

Love story z pera Prospera Meriméa z roku 1845 se dočkala nejen slavného operního zpracování od Georgese Bizeta, ale i několika podob tanečních. Zřejmě nejznámější taneční verzí je „zakázka“ primabaleríny Mají Plisecké – její manžel Rodion Ščedrin pro ni zkomponoval Carmen Suite s využitím Bizetovy hudby a Plisecká zatančila a proslavila choreografii Kubánce Alberta Alonsa (premiéra byla v roce 1967). Toto dílo pak uváděly a stále uvádějí divadelní domy po celém světě a ostravští diváci je viděli v nastudováních v letech 1983 a 2004.

Jiří Pokorný, jeden z nejúspěšnějších současných mladých českých choreografů působících v zahraničí, pro nás vytvořil svou originální verzi této Carmen. Známý příběh tragické lásky volnomyšlenkářské Carmen a dona Josého posunul Jiří Pokorný do doby ryze současné. Odehrává se v hudebním klubu na okraji města uvnitř svérázné městské subkultury – undergroundu. Mladí lidé se v prologu postupně ujímají svých rolí v příběhu. Divák sleduje psychologické drama milostného trojúhelníku, kde má zásadní vliv také kamarádka Carmen Lady M! .

Jiří Pokorný vzešel (dá-li se to tak říci) z „Kyliánovy líhně“. Prošel dlouholetým angažmá v Nederlands Dans Theater, několik let tančil ve světoznámém souboru Kidd Pivot. Jeho choreografie jsou doslova nabité pohybem a nepochybujeme o tom, že okouzlí i Vás! Připomeneme Vám jeho Útěk obra - choreografie byla součástí našeho večera s názvem Vzlety a pády. Carmen vytvořil přímo pro náš soubor a s našimi tanečníky.

 


Těšíme se na Vás!
Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení