english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

OSUD Leoše Janáčka - opera

Vážené dámy, vážení pánové, milí příznivci Národního divadla moravskoslezského!
Dovolte mi, abych Vás pozdravil v úvodu naší 101. sezóny a popřál Vám co nejvíc krásných divadelních zážitků. Najděte si opět cestu do našich divadel co nejčastěji. Věřím, že se osobně setkáme o víkendu na jednom ze zahajovacíh galavečerů.

Ale nejen tam. Nyní zvu na výjimečné uvedení opery Leoše Janáčka OSUD v příštím týdnu. Operu uvádíme 11. a 13. září v Divadle Antonína Dvořáka vždy od 18.30 hodin. Záznamy z obou mimořádných představení bude pořizovat Česká televize.  Především kvůli natáčení je v prodeji omezený počet vstupenek a totéž platí pro možné VIP rezervace.

 

Osud začal Leoš Janáček skládat záhy po dokončení první verze opery Její pastorkyňa, někdy v polovině roku 1903. Opera dokončená v roce 1907 nese velmi autobiografické rysy, její hlavní postavou je hudební skladatel, promítající svůj tragický osobní životní příběh do právě jím komponované opery. Naše inscenace je teprve šestým nastudováním opery v Česku a jsme druhým divadlem na světě, které na repertoár zařadilo ve své historii už všechny Janáčkovy opery. V posledních letech se dílo stále více prosazuje i na významných  zahraničních operních scénách.

Leoš Janáček (1854-1928)   /  OSUD
Opera o třech dějstvích z roku 1907
Libreto (Tři obrazy románové) Fedora Bartošová (1884-1941)

Hudební nastudování  Jakub Klecker
Dirigent                           Jakub Klecker
Režie                               Jiří Nekvasil
Scéna                              Daniel Dvořák
Kostýmy                          Simona Rybáková
Dramaturgie                   Eva Mikulášková

V NDM v roli Míly uvidíte Lindu Ballovou, skladatele Živného hraje a zpívá Martin Šrejma, matku Míly Petra Alvarez Šimková, a další.

V úctě Váš
Jiří Nekvasil
ředitel Národního divadla moravskoslezského


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení