english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

BÍLÝ PÁN AMEB TĚŽKO SE DNES DUCHŮM STRAŠÍ - operní komedie

Vážené dámy, vážení pánové!
Dovolte mi, abych Vás spolu s hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského Markem Šedivým pozval na premiéry komické opery Jaroslava Křičky (1882 – 1969) Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší.

První premiéra bude ve čtvrtek 28. října v 18.30 v Divadle Antonína Dvořáka, druhé obsazení se poprvé představí v sobotu 30.října tamtéž.

Po téměř 90 letech se k nám vrací ve své době mezinárodně velmi úspěšná hudební duchařská komedie z roku 1929. Vtipné libreto
Jana Löwenbacha-Budína zpracovává známou povídku Oscara Wildea Strašidlo cantervillské a zasazuje děj do aktuální současnosti Československé republiky konce let dvacátých.

Po premiéře v roce 1929 v Brně autor přistoupil k několika drobným změnám, které svěřil do rukou spisovatele Maxe Broda. V jeho úpravě se poprvé hrála opera německy v zahraničí, a to v německém Breslau (dnes Vratislav v Polsku), a nastartovala úspěšnou cestu po mnoha zahraničních operních domech (Vídeň, Lipsko, Antverpy, Lublaň, Bern, Curych, Helsinky a další). V Československu se v nové úpravě hrála ještě v roce 1932 v Praze v Novém německém divadle, téhož roku u nás v Ostravě a o rok později ji nastudovalo pražské Národní divadlo.

Návrat pozoruhodného díla je v Ostravě svěřen do rukou nejpovolanějších. Inscenaci se svým týmem připravil režisér Ondřej Havelka.  Kdo jiný by s humorem, hravou fantazií a noblesou sobě vlastní přenesl na jeviště ducha první republiky? Těšit se tak můžete nejen na komické situace, ale také dobové tance! Hudba Jaroslava Křičky vychází z trendů doby a nechybí tak ani prvky jazzu a náznaky dobových šlágrů. Hudebního nastudování (včetně pečlivé práce na znovuoživení pozoruhodné partitury) se ujal dirigent David Švec. To vše slibuje být nejen zábavným večerem, ale i pozoruhodnou operní událostí, která vrací z prachu a! rchivu na jeviště ve své době v zahraničí mimořádně úspěšnou českou komickou operu! Kompletní inscenační tým i účinkující najdete v přiložené pozvánce.

Doufám, že si nenecháte ujít příležitost být u toho!S úctou a srdečně
Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského 


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení