english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

DVĚ VDOVY - opera

Vážené dámy, vážení pánové!
Dovolte mi, abych Vás spolu s hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského Markem Šedivým pozval na poslední premiéru této sezóny – novou inscenaci páté dokončené opery Bedřicha Smetany DVĚ VDOVY.

Režisérem i scénografem nového nastudování této opery v NDM je renomovaný slovinský operní tvůrce Rocc. V Ostravě naposledy v roce 2013 inscenoval úspěšnou inscenaci Lohengrina Richarda Wagnera. Hudební nastudování je dílem Marka Šedivého. Premiéry budou v Divadle Antonína Dvořáka 9. a 11. června.

Dvě vdovy představují v dosavadní operní Smetanově tvorbě další novum, vytváří zde ve své době i ve světové operní literatuře jedinečný svět konverzační salónní komedie. Ve Smetanově intepretaci dostává i hluboký psychologický, etický a společenský rozměr. Libreto zpracoval Emanuel Züngel podle svého překladu stejnojmenné francouzské jednoaktovky Féliciena Mallefilla. Děj libretista přenesl do českého prostředí a počeštil jména hlavních postav. Zůstala však zachována francouzská salónní lehkost, elegance a vtip.
Světová premiéra se uskutečnila 27. března 1874 v Prozatímním divadle v Praze a byla to poslední opera, kterou její autor měl možnost slyšet. Na podzim toho roku zcela ohluchl. Přesto skladatel na této opeře dále pracoval a její definitivní verze, ve které je dílo nejčastěji uváděno, zazněla poprvé v roce 1878.

Naše nová inscenace je dalším příspěvkem do Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024. V Roce české hudby a roce Smetanových výročí uvedeme ve dvou blocích všech osm dokončených oper skladatele. V této sezóně jste už mohli zhlédnout nové nastudování opery Hubička, v sezóně příští nastuduje opera NDM Prodanou nevěstu a Dalibora.

Dámy a pánové, přijďte si závěr sezóny užít ve společnosti Smetanovy krásné hudby a jiskřivého konverzačního příběhu, dodnes živé a aktuální vztahové hry s láskou a o lásce!

 

Dámy a pánové, věnujte prosíme pozornost i naší nabídce pro sezónu 2022/2023, do níž vstupujeme s optimistickým mottem SVĚTLO PROCHÁZÍ TMOU.  Rádi Vás uvidíme už na zahajovacím galavečeru - pozvánku včas dostanete.


S úctou Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení