english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

NABUCCO - opera

Vážené dámy, vážení pánové!
Dovolte mi, abych Vás polu s novým hudebním ředitelem opery NDM Markem Šedivým pozval na první operní premiéru Národního divadla moravskoslezského v sezóně s pořadovým číslem 102, v sezóně 2020/2021.

Bude jí v sobotu 12. září v Divadle Antonína Dvořáka (v 18.30) slavná opera Giuseppe Verdiho (1813 – 1901) NABUCCO.

Opera o třech dějstvích měla v roce 1842 triumfální premiéru v italské La Scale a Verdi se jejím uvedením doslova katapultoval mezi přední italské skladatele. Od té doby je trvalou součástí repertoáru operních domů po celém světě.

Na jevišti dnešního Divadla Antonína Dvořáka zazněla tato opera zpracovávající biblický námět ze Starého zákona již ve třech nastudováních. Poprvé ji vidělo ostravské publikum v roce 1968 na scéně Vladimíra Šrámka a v režii Miloslava Nekvasila. Operu nyní připravuji se svým týmem jako poctu těmto dvěma tvůrcům: Scénu vytvořily dílny NDM podle dobových  fotografií z roku1968 a  současná režie inscenace vychází z původního konceptu, zachyceného v originální režijní knize Miloslava Nekvasila. Pojetí obou tvůrců je nadčasové, vychází z hudby i z logiky libreta a bude nepochybně blízké i dnešnímu divákovi. Dlouholetá spolupráce obou osobností v angažmá (dříve) Státního divadla v Ostravě přinesla v letech 1960 -1990 řadu výjimečných inscenací, které výrazně formovaly inscenační styl ostravské opery. Mnohé z nich jsou svou nadčasovostí a způsobem divadelního myšlení velkou inspirací i dnes.

Nově se hudebního nastudování ujal Adam Sedlický, kostýmy vytvořila Marta Rozskopfová. V titulní roli babylonského  krále Nabucca se představí Martin Bárta a Aleš Jenis. Uvádíme v italském znění s českými a anglickými titulky. Kompletní inscenační tým a účinkující najdete v příloze a na webu NDM.

Dámy a pánové, srdečně zveme po dlouhé vynucené pauze do divadla na operu, která je nadčasová jak obsahem, tak inscenační podobou. Těšíme se na Vás!

 

S úctou Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení