english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

MANON - opera

Vážené dámy, vážení pánové!
Přijměte prosím mé pozvání a pozvání hudebního ředitele opery Národního divadla moravskoslezského Marka Šedivého na premiéru jedné z nejznámějších a nejčastěji uváděných oper francouzského skladatele Julese Masseneta (1842-1912) MANON.


Skladatel našel ideální námět v díle abbého Prévosta z roku 1731. A nebyl první. Příběh vášnivé lásky mladinké dívky a rytíře des Grieuxe inspiroval mnoho umělců všech žánrů před ním i po něm. V našem kulturním kontextu je tento příběh znám především díky Vítězslavu Nezvalovi a jeho veršovanému dramatu z roku 1940. Massenet jej vypráví v šesti zcela kontrastních, někdy velmi výpravných obrazech. Zkomponoval brilantní, melodicky bohatou, citovou a místy až smyslnou hudbu. Vytvořil vrcholné dílo francouzské lyrické opery, které je dodnes právem stálou součástí repertoáru světových operních domů.

Národní divadlo moravskoslezské uvedlo operu v první premiéře už v roce 1923 a naposledy v roce 1969.  Naše nová inscenace je zde čtvrtou v pořadí. Poprvé však ve francouzském originále. Jsem velmi rád, že se hudebního nastudování ujal s velkým nasazením a šarmem francouzský dirigent Bruno Ferrandis. Ostravské publikum ho zná především díky bienále NODO (Dny nové opery Ostrava) – nastudoval zde například světovou premiéru šestinotónové opery Aloise Háby Přijď království tvé (2018). Na výtvarné stránce naší Manon se podíleli mí dlouholetí spolupracovníci, renomovaní vynikající výtvarníci – scénograf Daniel Dvořák a kostýmní výtvarnice Simona Rybáková. V titulní roli se představí Jana Sibera a Soňa Godarská. Kompletní inscenační tým včetně obsazení najdete v příloze.

Věřím, že maximální nasazení všech, s nimiž naši novou premiéru připravujeme, představuje záruku silného divadelního zážitku a potěchu pro oči i uši! Dámy a pánové, těšíme se na setkání s Vámi na premiéře 28. dubna nebo na premiéře druhého obsazení 30. dubna. Hrajeme vždy od 18:30 v Divadle Antonína Dvořáka.

 

S úctou
Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení