english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

NORA - Drama

Vážené dámy, vážení pánové!


Zveme na další premiéru činoherního souboru Národního divadla moravskoslezského v běžící sezóně a zároveň už posíláme ochutnávku sezóny nové!

 

Drama Henrika Ibsena NORA bude mít premiéru 20. května v Divadle Antonína Dvořáka.

 

Premiéra díla (rok 1879) způsobila doslova poprask! Norský dramatik (1828-1906) značně předběhl společenské konvence své doby, když ženu představil jako bytost schopnou zcela samostatného uvažování a konání a zahájil tak doslova emancipační tažení. Ibsen sám ale hovořil o boji za osvobození lidské osobnosti vůbec. Existují doložené případy rozpadlých manželství i zrušených zasnoubení ve Švédsku poté, co tam byla hra uvedena. Ženy nacházely ve svých protějšcích "helmerovské rysy". Manžela Nory Torvalda Helmera hraje Petr Panzenberger. Kamila Janovičová se jako Nora představí ve své první titulní roli v naší činohře. Režie Pavel Gejguš. "Hrají" tak! é nápaditá scéna Matěje Sýkory a kostýmy Radky Vyplašilové. Kompletní inscenační tým i účinkující najdete v příloze.


Zároveň už se můžete těšit na sezónu s pořadovým číslem 105. Všechny čtyři soubory Vám nabídnou 18 novinek nebo obnovených premiér a stěžejním počinem sezóny bude Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024. Na webu www.ndm.cz máme také březnové a květnové termíny uvedení osmi dokončených Smetanových oper v blocích. Poznačte si data! Pozvánku na zahajovací gala 105. sezóny v obou našich velkých divadlech samozřejmě dostanete včas. Nabídneme Vám vstupenky na 9. nebo 10. září. Pro novou sezónu jsme zvolili motto INSPIROVÁNI TRADICÍ...

 

S úctou
JIŘÍ NEKVASIL, ředitel Národního divadla moravskoslezského


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení