english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

DALIBOR - opera

Vážené dámy, vážení pánové!
Spolu s hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského Markem Šedivým srdečně zveme na poslední novinku sezóny. Opera Bedřicha Smetany DALIBOR zazní v premiéře 22. června, druhé obsazení se představí 24. června. V Divadle Antonína Dvořáka pak bude mít inscenace reprízy až v září, nezmeškejte tedy červnová představení a uzavřete s námi sezónu ve velkém stylu!


Třetí dokončená opera velikána české hudby se zapsala do české historie: Premiéru měla při příležitosti položení základního kamene  Zlaté kapličky – 16. května 1868. Orchestr řídil sám Bedřich Smetana.

Hudební motiv Dalibora si Smetana do svého zápisníku zapsal už v květnu 1863 hned vedle duetu „Věrné milování“ z Prodané nevěsty, a třebaže se tyto dvě po sobě následující opery rodily v jeho hlavě současně, jsou zcela odlišné. Po slunné a humorem prosycené Prodance vznikla opera tragická, jejímž námětem se stala historická postava českého rytíře Dalibora z Kozojed a pověsti s ní spojené. Smetana Daliborem nastartoval pro český operní repertoár novou kapitolu heroických námětů.
Na generální zkoušce byl Jan Neruda a své pocity popsal takto: „Bůh ví, jaké to podivné kouzlo je ve Smetanově hudbě! Slzy vyhrknou člověku při místech něžných, a při jiných vstaneš ze sedadla svého a ani nevíš, že jsi již vstal. Stalo se mně tak při finále druhého aktu Dalibora na zkoušce generální. Finále je tak mohutné, pne se výš a výš jako štíhlé vznešené sloupy a klenby gotického chrámu – teď, teď genius rozpjal celé obrovité perutě své, zvoní to a zní co přemohutná hudba sfér – a když rázem vše doznělo, stál jsem v lóži, tělo maje napjaté kupředu, zrak zakotven v neurčito a každý nerv se chvěl rozkoš&iac! ute; netušenou.“


Opera Dalibor v režii Martina Otavy a hudebním nastudování Roberta Jindry bude příští sezóně součástí Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024. Jak už víte, uvedeme ve dvou blocích k výročím narození a úmrtí Bedřicha Smetany všech osm jeho dokončených oper a budeme rádi, když v roce 2024 přijmete naše pozvání – pozvánky pochopitelně odejdou včas

 

Těšíme se na Vás zatím na premiérách opery Dalibor 22. nebo 24. června!

 

Těšíme se na Vás!
JIŘÍ NEKVASIL, ředitel Národního divadla moravskoslezského


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení