english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

RAPSODIE BOHEMIA

Vážené dámy, vážení pánové!
Zveme na premiéru taneční inscenace RAPSODIE BOHEMIA, kterou soubor baletu Národního divadla moravskoslezského připravuje k Roku české hudby jako další poctu českým skladatelům. 11. nebo 13. dubna (ale také 16. nebo 18. dubna) se na Vás těšíme na premiérách v Divadle Jiřího Myrona. Uvidíte tři choreografie, dvě jsou vytvořeny přímo pro naše divadlo.

 

V Česku poprvé představíme dílo amerického tvůrce Justina Pecka Heatscape. Peck tvořil svou choreografii na hudbu Bohuslava Martinů a inspirací mu bylo prostředí floridské umělecké čtvrti Wynwood, přesněji tamní barevné nástěnné malby Sheparda Faireyho - proslulého amerického streetartového umělce. Justin Peck je držitelem Ceny Tony, vytvořil na 50 choreografií, dnes působí jako choreograf New York City Ballet a spolupracoval také na filmech Stevena Spielberga nebo Sofie Coppolové. Heatscape měla světovou premiéru v Miami v roce 2015.

Fantazijní svět české sci-fi Ikarie XB 1 (1963) inspiroval Janu Burkiewiczovou k vytvoření scénické básně. Dědicové skladatele Zdeňka Lišky nám jako prvnímu divadlu vůbec umožnili použít část jeho hudby ke kultovnímu filmu pro divadelní formu! Výsledná hudební kompozice pro choreografii je dílem Jiřího Konvalinky.

A konečně Viktor Konvalinka nabídne „prostor, v němž nic není takové, jaké se zdá, kde vše může vykročit libovolným směrem v opojné, svobodné touze“. Zazní optimistická hudba Jaroslava Ježka a Ervína Schulhoffa a autor divákovi nepředkládá příběh nebo jasnou strukturu, ale jde o Úhel pohledu každého z Vás.

 

Těšíme se na Vás
JIŘÍ NEKVASIL, ředitel NDM
a LENKA DŘÍMALOVÁ, šéfka baletu NDM


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení