english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

SVADBA - opera

Vážené dámy, vážení pánové, příznivci Národního divadla moravskoslezského!


Zveme srdečně Vás všechny na výjimečnou hudební událost – uvedení opery Any Sokolović s názvem SVADBA (Svatba). V Divadle Antonína Dvořáka zazní toto mimořádné komorní dílo pro šest ženských hlasů (a capella bez doprovodu orchestru!) pouze v úterý 22. března 2022 ve 20 hodin.

Srbsko-kanadská skladatelka rozehrává rozlučkový večírek šesti přítelkyň, z nichž jedna se vdává. Libreto díla je vytvořeno z textů lidové srbské poezie. Originálně se tu v působivém uměleckém tvaru potkávají současnost, folklór, tradiční i současné rituály, poezie i humor. Jednoaktová opera měla světovou premiéru v roce 2011 v Kanadě a dočkala se dalších úspěšných nastudování i v Evropě.

Na 5. bienále festivalu NODO / Dny nové opery Ostrava, který od roku 2012 pořádá Národní divadlo moravskoslezské a Ostravské centrum nové hudby, měla SVADBA českou premiéru na sklonku léta 2020. Nadšeně ji přijalo nejen publikum festivalu (dlouhý potlesk vestoje!), ale v superlativech se o ní vyjádřili také recenzenti. Inscenaci jsme mimořádně obnovili a uvedeme ji pouze jednou v Ostravě a poté jednou v Praze.

Svatbu výborně nastudoval ostravský sbormistr Jurij Galatenko. Šest zpěvaček – Markéta Schaffartzik, Patrícia Smoľáková, Eva Marie Kořená, Ivana Ambrúsová, Lucie Hubená a Tetiana Hryha – zazpívalo komplikované dílo jako tu nejjednodušší věc na světě, bez námahy, přesně a s pěknými jevištními akcemi navíc. Režisér Jiří Nekvasil vytvořil živé představení s jednoduchou, ale fantasticky působivou, plynulou proměnou kostýmů z černých na bílé. Nebylo by vůbec marné, kdyby si opera NDM v Ostravě podržela Svatbu v repertoáru pro občasné komorní uvedení,“ napsal například Boris Klepal v recenzi pro Aktuálně.cz.

 

V Praze zazní opera 27. března v divadelním prostoru Venuše ve Švehlovce v rámci festivalu OPERA 2022. Vstupenky pro pražské uvedení koupíte zde.

Dámy a pánové, těšíme se na Vás!


S úctou


Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení