english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

OSUD LEOŠE JANÁČKA - opera

Vážení přátelé, milí příznivci a partneři našeho divadla!

Dovolte mi, abych Vás srdečně pozval na poslední ostravské uvedení inscenace opery Leoše Janáčka OSUD. V Divadle Antonína Dvořáka hrajeme v neděli 1. 12. 2020 v 15.00 hodin.

Nastudováním této čtvrté dokončené opery Leoše Janáčka se Národní divadlo moravskoslezské stalo druhým operním domem na světě (! po Národním divadle Brno), který ve své historii zařadil na repertoár všechny opery tohoto světového skladatele, rodáka z nedalekých Hukvald.

Představení našeho Osudu zaznamenal a na stanici Vltava v rámci operních večerů odvysílal Český rozhlas. Na začátku této sezóny rovněž naši inscenaci natočila Česká televize pro vysílání na stanici ČT Art. Inscenaci pozoruhodné opery jsme s velkým úspěchem uvedli například v listopadu 2018 na festivalu Janáček Brno. Na poslední ostravské uvedení Osudu v neděli 1. 12. v 15.00 v Divadle Antonína Dvořáka pak naváže jediné představení 4. ledna 2020 v Praze v Národním divadle. Zahájíme festival Opera 2020.

Přijďte s námi v Ostravě naposledy prožít pozoruhodný Janáčkův příběh s autobiografickými rysy a nádhernou hudbou, zasazený do prostředí skladatelem oblíbených luhačovických lázní.

Režie Jiří Nekvasil. Hudební nastudování Jakub Klecker, scéna Daniel Dvořák, kostýmy Simona Rybáková. V hlavních rolích se v neděli v Ostravě představí Veronika Rovná Holbová (Míla), Josef Moravec (skladatel Živný, oba na snímku Martina Popeláře) a Jitka Svobodová (matka Míly).

Dílu pomáhá jeho realistická vizuální podoba, daná na prvním místě kostýmy Simony Rybákové a pak i Dvořákovou scénou. Opravdový začátek dvacátého století. Opravdové Luhačovice v prvním dějství. Opravdové domácí prostředí v druhém. Opravdoví studenti o pár let později v dějství třetím. Pomáhá i Nekvasilova režie, nevzdalující se kontaktu se skutečností. Společné uchopení díla v divadelní nadsázce, v operní stylizaci, ale nikoli nereálné. Fungující. (…) Ostravské inscenaci pomáhá i Kleckerovo hudební nastudování, nevyhrocené, ale dostatečně dramatické, vystihujíc&i! acute; dobové zakotvení i tušené novátorství Janáčkovy invence,“ napsal v listopadu 2018 Petr Veber v recenzi pro on-line deník Klasika Plus.

 

Těšíme se na setkání s Vámi!
S úctou
Jiří Nekvasil
ředitel NDM

 


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení