english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

premiéra BOUŘE opera

Vážené dámy, vážení pánové,

 

dovolte nám, abychom Vás pozvali spolu s hudebním ředitelem opery Jakubem Kleckerem na premiéru opery Zdeňka Fibicha BOUŘE.

 

Toto pozoruhodné operní zpracování poslední Shakespearovy stejnojmenné hry na libreto-báseň Jaroslava Vrchlického patří k vrcholům českého hudebního pozdního romantismu. Svou světovou premiéru měla tato opera 1. 3. 1895 v pražském Národním divadle a dočkala se zde do první poloviny 20. století několika inscenací. V Ostravě se hrála poprvé v roce 1928 a pak ještě v roce 1947. Do Ostravy se tedy Fibichova Bouře vrací po 69 (!) letech a na česká jeviště po 47 (!) letech (poslední inscenace u nás byla v roce 1969 v pražském Národním divadle). V roce 2007 se konalo zatím poslední uvedení tohoto díla v německém Bielefeldu. Takže jsme v tuto chvíli jediným divadlem na světě, kde budete moci tuto nádhernou operu opět vidět na jevišti!

Bouře patří k tak zvaným Shakespearovým romancím – pozdním hrám autora kombinujícím pohádkové a fantaskní motivy s alegorií života a cestami poznání. Cestami vedoucími ke smíření se světem a okolím, nalezení klidu v sobě. Jsou to světy plné fantazie, příběhů, mnohdy neuvěřitelných, přes které se nám vyjevuje prostřednictvím scénické básně a magického světa divadla pravda života. Věřím, že setkání s Fibichovým (a Vrchlického) operním zpracováním bude pro Vás krásným setkáním a zážitkem tak jako pro nás, kteří pro Vás inscenaci připravujeme.

Nastudování Bouře je zároveň druhým příspěvkem souboru opery Národního divadla moravskoslezského do společného projektu ostravské kulturní scény Shakespeare Ostrava 2016! Po francouzském Hamletovi skladatele Ambroise Thomase, který si získal Vaši přízeň, přicházíme s českým operním zpracováním Shakespeara od výborného českého skladatele 2. poloviny 19. století Zdeňka Fibicha (1850–1900)!

 

 

Zdeněk Fibich (1850–1900)

BOUŘE

 

Plni krve, vášně, tápejte na ostrově duchů!

 

Zpěvohra o třech jednáních z roku 1895

Báseň Jaroslav Vrchlický (1853–1912)

dle sujetu stejnojmenné dramatické pohádky

Williama Shakespeara (1564–1616)

 

HUDEBNÍ NASTUDOVÁNÍ   MAREK ŠEDIVÝ

DIRIGENT   ADAM SEDLICKÝ / MAREK ŠEDIVÝ

REŽIE   JIŘÍ NEKVASIL

SCÉNA   DAVID BAZIKA

KOSTÝMY   MÁRIA FULKOVÁ

VIDEOPROJEKCE   ZUZANA STUDENÁ

POHYBOVÁ SPOLUPRÁCE   ADÉLA KVOCHOVÁ, JANA TOMSOVÁ

SBORMISTR   JURIJ GALATENKO

DRAMATURGIE   EVA MIKULÁŠKOVÁ

 

Premiéry 1. a 3. prosince 2016 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka

 

Opera je nastudována v českém originále s českými titulky


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení