english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

HORA - balet

Vážené dámy, vážení pánové!
Dovolte, abych Vás společně se šéfkou souboru baletu Lenkou Dřímalovou pozval na mimořádný premiérový počin: Ve čtvrtek 16. března uvedeme v Divadle Jiřího Myrona v české premiéře celovečerní choreografii Ohada Naharina s názvem HORA.

 

Ohada Naharina (nar. 1952) lze bez nadsázky nazvat mágem světového moderního tance! V lednu převzal izraelský choreograf na francouzské ambasádě v Tel Avivu nejvyšší francouzské vyznamenání za zásluhy na poli umění a literatury. Dodnes určuje Naharin umělecké směřování legendárního souboru Batsheva Dance Company (v letech 1990-2018 byl jeho ředitelem). Česká odborná veřejnost Naharinovo jméno velmi dobře zná, divadelní publikum se s jeho tvorbou mělo zatím možnost seznámit především v Praze. Ostravští diváci viděli pouze krátkou choreografii B/olero v rámci inscena! ce Dva světy / jeden svět (premiéra 2016).

Velmi nás proto potěšilo, že vám nyní můžeme představit jeho celovečerní choreografii HORA. Na jevišti v prostoru pomyslného hřiště s vlastními pravidly vznikne čirá radost z pohybu, který v Naharinově pojetí jde až na hranici lidských možností. Známá témata a motivy hudby ukazuje Naharin v nečekaných pohybových kreacích. Choreograf přizval k hudební spolupráci japonské skladatele elektronické hudby Isao Tomitu a  Rjódžiho Ikedu. V aranžmá prvního z nich uslyšíte operní hudbu Wagnerovu, úryvky známých skladeb Debussyho nebo Richarda Strausse, ale i motiv ze Star Wars od Johna Williamse! .


Zveme na inspirativní a neobyčejnou taneční podívanou!


JIŘÍ NEKVASIL, ředitel Národního divadla moravskoslezskéhoHOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení