english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

RUSALKA - opera

Vážené dámy, vážení pánové!
Dovolte mi, abych Vás spolu s hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského Jakubem Kleckerem co nejsrdečněji pozval na první operní premiéru naší 101. sezóny.

Ve čtvrtek 17. října zazní u nás v novém nastudování zřejmě ve světě nejhranější česká opera: Rusalka Antonína Dvořáka.
Libreto napsal na pohádkové motivy Jaroslav Kvapil. Česká Rusalka je vodní víla, která stejně jako ve světových verzích příběhu obětuje nesmrtelnost pro lásku ke smrtelnému princi. Jaroslav Kvapil nejprve neuspěl u tří tehdy slavných skladatelů – Suka, Foerstera a Nedbala. Jenomže Dvořák zrovna hledal libreto pro novou operu a Kvapil se mu ozval na inzerát, který vydalo Národní divadlo. A uspěl, přestože už v minulosti jednu jeho práci skladatel odmítl! Opera se okamžitě po své premiéře v Národním divadle v Praze v březnu 1901 stala hitem.
Rusalka byla logickou volbou v první sezóně existence Národního divadla moravskoslezského 1919/1920 a na naše jeviště se vrátila v nových premiérách ještě 10x, přičemž nastudování režiséra Miloslava Nekvasila bylo uváděno také v obnovených premiérách až do konce 80. let 20.století. Nyní tedy máte možnost být u premiéry dvanácté - v režii Radovana Lipuse, v hudebním nastudování Jakuba Kleckera, na scéně Davida Baziky a v kostýmech Ha Thanh Špetlíkové.

V roli Rusalky se představí Kateřina Kněžíková – sopranistka, která u nás často hostuje. Připomeňme její nominaci na Cenu Thálie za roli Julietty v díle Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář, kterou uvádíme od dubna 2019. Ceny Thálie budou v Národním divadle uděleny v sobotu 5. října.
Roli Rusalky ztvární také nová stálá členka souboru opery NDM Veronika Holbová a lotyšská pěvkyně Laura Teivāne. V roli Prince uvidíte mj. Luciana Mastra, který jej u nás zpíval už před 14 lety. Kompletní inscenační tým najdete v příloze.

Dámy a pánové, rádi Vás uvidíme na první (17. října) či druhé (19. října) premiéře.

S úctou
Jiří Nekvasil
ředitel Národního divadla moravskoslezského


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení