english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

ROZBITÝ DŽBÁN A CÍSAŘ ATLANTIDY ANEB ODEPŘENÍ SMRTI - opery

Vážené dámy, vážení pánové!
Spolu s hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského Markem Šedivým zvu na další počin z cyklu Opery terezínských skladatelů. Ve dnech 16. a 18. února zazní v premiérách obou obsazení dvě jednoaktové opery Viktora Ullmanna (1896-1944) ROZBITÝ DŽBÁN a CÍSAŘ ATLANTIDY aneb ODEPŘENÍ SMRTI. Opery psal autor s německými librety, my je uvedeme v českém přebásnění Jaromíra Nohavici.


Viktor Ullmann se narodil v dnešní polské části Těšína, kde sloužil jeho otec. Hudební vzdělání získal ve Vídni. Po rozpadu monarchie se usadil v Praze a působil mj. v Novém německém divadle (dnes Státní opera).  Ullmann patřil k početné skupině židovských intelektuálů a umělců, které nacisté odvezli z Terezína do Osvětimi a tam na podzim roku 1944 zavraždili. Náš cyklus si klade za cíl  představit díla významných skladatelů meziválečné éry s podobným lidským osudem. Vloni jsme uvedli operu Hanse Krásy Zásnuby ve snu a v sezóně 2024/25 připravíme k premiéře dílo Pavla Haase Šarlatán.


Obě aktuálně zkoušené Ullmannovy opery pocházejí z poslední etapy skladatelova života. Ještě před svou deportací zkomponoval operu Rozbitý džbán. Premiéry se ale dílo psané na libreto německého klasika Heinricha von Kleinsta dočkalo až v roce 1996 v Drážďanech, u nás bylo uvedeno v roce 1998 v podání rakouského sboru Arbos. Naše divadlo operu nyní uvede v české premiéře! Císaře Atlantidy psal Ullmann už v Terezíně na libreto jednoho ze svých spoluvězňů Petera Kiena, ale opera v ghettu dozkoušena ani uvedena nebyla. Premiéru mělo hudební podobenství o životě a smrti až v roce 1975 v Amsterodamu a od té doby patří Císař Atlantidy k nejhranějším česk&! yacute;m operám ve světě! U nás ji diváci viděli poprvé v roce 1995 v pražském Národním divadle a také v Terezíně. Obě Ullmannova díla uvedeme v Divadle Antonína Dvořáka v režii slovinského tvůrce Rocca a hudebním nastudování Jakuba Kleckera. Hlavních rolí v obou dílech se zhostí Boris Prýgl.

Opery terezínských skladatelů uvádíme také ve spolupráci s cyklem Musica non grata Národního divadla v Praze. Projekt ND finančně podporuje Velvyslaneství Spolkové republiky Německo Praha.Těšíme se na Vás!
JIŘÍ NEKVASIL, ředitel Národního divadla moravskoslezského


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení