english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

PRODANÁ NEVĚSTA - opera

Vážené dámy, vážení pánové!
Dovoluji si Vás pozvat na premiéry nové inscenace nejhranější české opery: PRODANOU NEVĚSTU Bedřicha Smetany (1824-1884) uvedeme v Divadle Antonína Dvořáka v krásném předvánočním čase - 15. a 17. prosince.


Právě představením Prodané nevěsty zahájilo svou činnost 12.srpna 1919 Národní divadlo moravskoslezské. Od té doby je opera nedílnou součástí repertoáru našeho divadla. Nová inscenace je v pořadí již čtrnáctá! Tato vznikla v koprodukci se Slovinským národním divadlem opery a baletu Lublaň, kde měla svou premiéru v lednu 2019. Po posledním představení se letos v červnu dekorace a kostýmy přesunuly do Ostravy, aby se dílo v plném lesku představilo ostravskému publiku. V hudebním nastudování a pod taktovkou Marka Šedivého, hudebního ředitele opery, a s mnoha novými tvářemi v obsazení – pro některé jde zároveň o debut v roli. Kompletní inscenační tým a účinkující najdete v příloze.


Bedřich Smetana dospěl v roce 1870 v definitivní verzi opery k propracovanému tvaru virtuózní artistní operní buffy, která patří bez diskuze k jedné z nejlepších komických oper světové operní tvorby. Sám Smetana o svém díle prohlásil: „Prodaná nevěsta jest vlastně jen hračka“. Naše nová inscenace z tohoto autorského záměru vychází. A v prvé řadě z fascinujícího gejzíru Smetanovy hudby! Vedle 22 zpívaných hudebních čísel je zde virtuózní předehra a tři neméně virtuózní tance (polka – furiant – skočná). Co hudební číslo, to doslova hit! S divadelní fantazií a hrou v pohybu vyprávíme onen obecně znám&yacu! te; příběh. Je to barevné dynamické živé divadlo pro všechny věkové skupiny! Pevně věřím, že si s naší novou Prodanou nevěstou užijete tři hodiny zábavy a divadelní radosti.


Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení