english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

SMETANOVO TAJEMSTVÍ: Opera

Vážené dámy, vážení pánové!
Spolu s hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského Markem Šedivým Vás zveme na obnovenou premiéru opery Bedřicha Smetany TAJEMSTVÍ. V Divadle Antonína Dvořáka ji uvedeme 12. října, druhé obsazení se představí 14. října.


Tato Smetanova opera je považována za jeho nejlepší operní kompozici, přitom ji skladatel psal už v době, kdy rychle postupovala jeho nemoc vedoucí až k úplnému ohluchnutí. Jedna zajímavost: Hlavní hudební motiv opery je shodný s motivem v symfonické básni Z českých luhů a hájů z cyklu Má vlast. Libreto napsala Eliška Krásnohorská. Tajemství je opera o vztazích. Ústřední dvojicí jsou Kalina a Róza, jejichž láska byla před 20 lety přetržena a nyní se jejich vztah s komplikacemi urovnává, na povrch ale vycházejí staré křivdy, konflikty, animozity a emoce. Hrotí se konflikty celých rodin, což ohrožuje začínající vztah jiného – mladého páru…


Na jeviště Divadla Antonína Dvořáka vrací operu po šesti letech v obnovené premiéře inscenační tým režiséra Tomáše Studeného a dirigenta Jakuba Kleckera. Obměny doznalo obsazení. Dílo připravujeme především pro souborné uvedení v rámci Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024 – jen u nás uvidíte v březnu a květnu vždy v devíti dnech všech osm dokončených oper Bedřicha Smetany v nastudování souboru naší opery.


Těšíme se na Vás!
JIŘÍ NEKVASIL, ředitel Národního divadla moravskoslezského


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení