english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

ROBERT ĎÁBEL - opera

Vážené dámy, vážení pánové!

Dovolte mi, abych Vás spolu s hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského Jakubem Kleckerem pozval na poslední premiéru naší jubilejní – sté sezóny.

Ve čtvrtek 13. června v 18.30 hodin zazní vůbec poprvé v Divadle Antonína Dvořáka opera
Robert ďábel Giacoma Mayerbeera (1791–1864).


Meyerbeer byl kosmopolitní skladatel původem z Německa, hudebním vzděláním v Rossiniho škole Ital, ale nakonec vlastně Francouz tím, jak dlouho tam pobýval. Tvořil přesně podle vkusu své doby opery vskutku velkolepé. Byly to efektní podívané s využitím obrovské jevištní mašinérie s ohni, výbuchy, baletními čísly, velkými sbory i honosnou výpravou. Ve své době byl velmi úspěšný a směle konkuroval svým dnes mnohem hranějším současníkům.

Robert ďábel z roku 1831 je legendou o lásce, cti, moci i nesmrtelnosti zosobněné středověkým rytířem. Ale francouzská grand opéra logicky musí mít atributy života po francouzsku: „Víno, hra a krásky / jsou naše jediné lásky.“ U nás nese Robert ďábel podtitul Operně-baletní mystérium o temném rytíři.

Nenechte si ujít dílo, které velebil i Fryderyk Chopin a které naše divadlo uvede v souladu s dramaturgickým zadáním sté sezóny vůbec poprvé ve své historii. Věříme, že potěší i Vás.

Režie Dominik Beneš; hudební nastudování Adam Sedlický; dirigent Marek Šedivý. Kompletní inscenační tým najdete v příloze.

S úctou
Jiří Nekvasil, ředitel NDMHOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení