english deutsch русский po polski
booking.com trip advisor facebook instagram

Partnerství s NDM

MARIE ANTOINETTA - činohra

Vážené dámy, vážení pánové!


Zveme na premiéru dramatizace románu Stefana Zweiga (1881-1942) MARIE ANTOINETTA. Adaptace i režie se zhostil umělecký šéf souboru činohry Národního divadla moravskoslezského Vojtěch Štěpánek. Premiéra bude v sobotu 11. března v Divadle Antonína Dvořáka.


Rakouská princezna a poté francouzská královna (v podání Sáry Erlebachové) ožije na jevišti pohledem spisovatele Zweiga (Tomáš Jirman) a jeho ženy Lotte Altmann (Aneta Kaluža Klimešová). V naší inscenaci Zweig i jeho žena listují v roce 1942 v brazilském exilu rukopisem románu a přemýšlejí společně nad tím, proč se právě dcera Marie Terezie stala z dívky provdané v patnácti letech za francouzského následníka tím, čím dnes v našich očích je - jednou z nejkontroverznějších postav evropské historie, pro mnohé symbolem rozmařilosti, nudy a přepychu a nakonec obětí fracouzské revoluce. Než Zweig román napsal, doslova rozpitval všechny dostupné faktografické údaj! e, ale z nich pak v románu nepoužil skoro nic. Proces „kondenzace“ příběhu se naši inscenátoři pokusili převést i do divadla. Budete svědky velkolepé svatby, afér i útěku královského páru před revolucí, ale v novém hodnotovém kontextu. Naše inscenace má jasný podtitul: Jsou i porážky triumfující nad vítězstvími...Zveme do divadla!

 

Těšíme se na vás!

 

JIŘÍ NEKVASIL, ředitel Národního divadla moravskoslezského

 

 

P.S. Máte-li namířeno na víkendový Knižní festival Ostrava, zastavte se na Černé louce u našeho stánku a v pátek 3. března od 14.40 si přijďte o naší nové inscenaci popovídat s tvůrčím týmem a herci.


HOTEL Palác Elektra v Ostravě hodnocení